نهال انگور

نهال انگور شرابی

مشخصات نهال انگور سیاه سردشت (رشه):

نهال انگور سیاه سردشت، با اسامی شرابی و رشه نیز در بین باغداران معروف است . منشا این نهال به شهرستان سردشت واقع در اذربایجان غربی بازمی گردد و در اکثر نقاط کشور کشت میشود چرا که با شرایط مختلف اب و هوایی ایران سازگاری دارد درخت انگور شرابی،نهالیست کم توقع و نسبت به کم ابی و شوری خاک بسیار مقاوم است و حتی به حالت دیم نیز قابل کاشت است  .همانطور که مستحضرید این رقم از جمله ارقام اقتصادی ، بسیار مرغوب و کاملا شناخته شده ای می باشد که هر ساله قسمت وسیعی ازنیاز های بازار انگور و فراوری ان جهت ابگیری را تامین می نماید لذا محصول نهال انگور شرابی، فروش بالایی را در بازار  دارد.در بین صد ها رقم مختلف انگور رقم رشه بیشترین طرفدار را برای احداث باغ دارد ، دلیل این محبوبیت مقاومت بالای درخت انگور شرابی ،نسبت به کم ابی و شرایط نا مساعد محیطی مثل سرمای هوا می باشد.  انگور شرابی دیررس است واوایل پاییز قابل  برداشت می باشد.

نام        انگور شرابی
زمان برداشت اوایل پاییز
عمر اقتصادی 100 سال
منشا ایران
نیاز ابی کاشت دیم
باردهی در هکتار بیش از 50 تن در هکتار
شوری خاک مقاوم
اقلیم مناسب مناطق کوهستانی و معتدل

 

کاربرد انگور شرابی:

همانطور که از قبل درباره محبوبیت نهال انگور شرابی، در بین باغداران صحبت شد وهمچنین دلیل این محبوبیت ویژگی های منحصر به فرد این رقم، مثل مقاومت ان نسبت به سرما و گرما ،شوری خاک و کمبود آب و مهم ترین ویژگی آن یعنی قابلیت کشت بصورت دیم باعث شده در منطقه خاور میانه بخصوص ایران اراضی زیادی زیر کشت درخت انگور شرابی ،باشد به گزارش سایت خبری اقتصاد ایران به نقل از صنف خرید و فروش کنندگان انگور ، انگور شرابی در صدر جدول 100 انگور پرطرفدار ایران قرار گرفت . محصول انگور شرابی دارای حبه های درشت و سیاه رنگی می باشد که  کابرد متنوعی از جمله استفاده بصورت تازه ، ابگیری و صنعت شراب سازی دارد همچنین این رقم از قابلیت انبارداری بالایی برخوردار است لذا این موضوع برای تجارت این محصول اهمیت ویژه ای دارد.

منشا نهال انگور شرابی:

منشا نهال انگور شرابی، شهرستان سردشت واقع در استان اذربایجان غربی میباشد .این رقم  از لحاظ فیزیولوژی و حتی مورفولوژی سازگاریی بالایی با شرایط اب و هوایی شهر هایی مثل تمامی شهر های استان آذربایجان غربی و شرقی ، زنجان ، قزوین ،اردبیل ، کردستان ، کرمانشاه ،مشهد ،سمنان ،تهران ، اصفهان ، شیراز ،کرمان ،بعضی مناطق یزد، لرستان بخصوص خرم اباد و …دارد.درخت انگور شرابی، از گزومورفی بالایی برخوردار است و در مناطقی که میزان بارش باران سالانه از 500 mm بیشتر باشد قابل کشت به حالت دیم نیز می باشد .این نهال در مناطق معتدل تر قابل کشت روی داربست نیز جهت سهولت برداشت نیز میباشد در صورت غنی بودن خاک و مساعد بودن شرایط محیطی میزان تناژدهی ان در هکتار بالا می رود.

ویژگی های ظاهری انگور شرابی:

نهال انگور شرابی،اصلاح شده از رشد بالایی برخوردار است و از سال دوم کشت بازدهی را شروع می کند محصول ان دارای حبه های درشت با کیفیت بالاست میوه حالت بیضی شکل داشته که رنگ ان مشکی می باشد میوه ها بسیار ابدار و خوش طعم هستند که در کشور های محافظ کار و مسلمان مثل ایران در صنعت ابمیوه و ابگیری و در سایر کشور ها برای ساخت مرغوب ترین شراب ها استفاده میشود .

درصد قند: 16 درجه بریکس

Ph اب :3/4

وزن حبه : 3/5 گرم

وزن خوشه متوسط: 500 گرم

اب و هوای مناسب کاشت نهال انگور شرابی :

همانطور که مستحضرید واریته های مختلف انگور با شرایط مختلف اب و هوایی سازگاری خاص خود را دارند و نهال انگور شرابی،مقاوم به سرمای به سرمای شدید بهار و زمستان است حتی گرمای سوزان تابستان نیز تاثیر سو روی ان ندارد و حتی تابستان گرم و پر افتاب موجب رشد بهتر نهال میشود .اگر قصد احداث باغ انگور را دارید یکی از مهم ترین فاکتورهای کشت نهال انگور در هر منطقه ای بررسی گرمای متوسط سالانه ان منطقه می باشد بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مهندسین مجرب نهالستان دنیز نهال پاشایی بهتر است مناطقی برای کشت و احداث باغ انگور انتخاب شوند که جمع کل روز های گرم در فصول مساعد رشد یعنی بهار و تابستان حدود  160 روز یعنی حدود 3000 درجه گرما را تجربه کند .درخت انگور شرابی ،جز درختان خزان داری محسوب میشود که با اب و هوای سردسیر و کوهستانی تا معتدل و نیمه گرمسیری سازگاری خوبی  دارد همچنین این نهال ازدمایی  20- تا 47+ را تحمل میکند . مو یا درخت انگور شرابی، یا نهال انگور سردشت،برای تولید محصول نیازمند 400 تا 700 ساعت سرمای زیر 7 درجه زمستان می باشد.

ارتفاع از سطح دریای آزاد مناسب کاشت نهال انگور سیاه سردشت:

همانطور که می دانید با اطلاع از سطح ارتفاع مناسب کاشت هر نهال یعنی شما  نیمی از راه موفقیت در پرورش آن نهال را پیموده اید چرا که سطح ارتفاع مناسب شامل تمامی ارکان های مناسب برای رشد و نمو یک نهال اعم از اقلیم منطقه شرایط دمایی منطقه و میزان بارندگی سالانه را در بر می گیرد . نهال انگور سیاه سردشت ،سازگاری بالایی با اقلیم های متفاوت نقاط مختلف ایران دارد و بهترین ارتفاع کاشت ان بین 800 تا 2000 متر از سطح دریای ازاد میباشد این ارتفاع تمامی فاکتور های رشد نهال انگور سیاه سردشت را در بر میگیرد.

زمان مناسب کاشت نهال انگور سیاه سردشت:

با توجه به اقلیم سرزمین ایران بهترین و مناسبترین زمان کاشت نهال انگور سیاه سردشت، اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهار می باشد . باغداران عزیز حتما توجه داشته باشید هنگام کاشت نهال شما ارتفاعی کمتر از 30 سانتی متر نداشته باشد چرا که نهالی  با چنین سایز و اندازه سیستم ریشه ای  بسیار مناسب برای رشد را خواهد داشت. قبل از اقدام به کاشت نهال انگور  سیاه سردشت با مراجعه به سایت هواشناسی کشور از کمینه و بیشینه دمای منطقه خود در طی یک ماه اینده اگاه باشید و اگر احتمال یخبندان و دمای زیر 4 درجه مشاهده شد کاشت را به تعویق بیاندازید .

 کاشت نهال انگور سیاه سردشت :

برای کاشت نهال انگور، چاله هایی به عمق 30 سانت و قطر 20 سانت حفر کنید و ریشه را در عمق مناسبی کشت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *