نهال بادام

نهال بادام فرانیس

مشخصات نهال بادام فرانیس :

نهال بادام فرانیس،دارای محصولی با پوست کاغذی است که درصد مغز ان بالا بوده و از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است .درخت بادام فرانیس ،دیرگل است و مقاومت بالایی نسبت به سرما دارد که این رقم مشکل سرمازدگی نهال در مناطق کوهستانی وسردسیر را حل کرده است . این رقم پربار باردهی را از همان سالهای ابتدای کاشت شروع میکند و از سال چهارم بار اقتصادی ان اغاز میشود لذا رقمی زود بازده به شمار می رود. جز ارقام پا کوتاه است  و ارتفاع نهایی ان به 3 الی 4 متر میرسد از این رو فاصله استاندارد کاشت نهال بادام 4*4است.به دلیل کیفیت بالای محصول و بازارپسندی ان این رقم جز ارقام اقتصادی و تجاری محسوب میشود. از جمله ویژگی مهم نهال بادام فرانیس ،مقاومت ان نسبت به کم ابی و شوری و اهکی بودن خاک است. در مناطقی که میزان بازش باران سالانه بیشتر از 500 mm باشد قابل کشت به حالت دیم نیز میباشد.

سطح ارتفاع از دریای مناسب کشت نهال بادام فرانیس :

همانطور که اشاره کردیم نهال بادام فرانیس کلون، مقاومت بالایی نسبت به سرمای بهاره دارد و مناسب کاشت در مناطق سردسیر و حتی گرمسیر میباشد لذا بیشینه و کمینه دمای قابل تحمل ان 50+ تا 20- میباشد. در تمامی مناطقی که سطح ارتفاع منطقه انها بین 500 تا 2000 متر باشد قابل کشت میباشد نیاز سرمایی نهال بادام بین 400 تا 700 ساعت است .

منشا نهال بادام فرانیس :

منشا نهال بادام فرانیس، کشور فرانسه می باشد و از انجا به سایر نقاط دنیا انتقال یافته است.رقم بادام فرانیس، جز ارقام بادام اصلاح شده پاکوتاه بوده که ضمن باردهی بالا و با کیفیت سود اقتصادی زیادی برای باغدارانی دارد که دست به احداث باغ ان میزنند.کاشت درخت بادام فرانیس، سالهاست  که در کشور ما رواج دارد. بنابراین رقم سازگاری بالایی با شرایط اب و هوایی و اقلیم ایران پیدا کرده است لذا کارشناسان مجموعه ی دنیز نهال پاشایی این اطمینان را به شما میدهند که احداث باغ بادام فرانیس،با سود اقتصادی بالایی همراه است.

شروع باردهی نهال بادام فرانیس :

طبق بررسی کارشناسان نهال بادام فرانیس ، زود بازده بوده و باردهی را از سال دوم کشت شروع میکند و باردهی اقتصادی ان از سال چهارم کشت اغاز میشود و هر ساله به میزان باردهی ان افزوده میشود و در سن بلوغ به اوج خود می رسد . شایان ذکر است که طبق مشاهدات مهندسین مجموعه دنیزنهال پاشایی در باغ مادری بادام فرانیس این نهال در شروع باردهی 4 کیلو باردهی دارد و در سن بلوغ بین10تا 15 کیلو توجه نمایید میزان باردهی رابطه مستقیمی با شرایط اقلیمی و خاک غنی و رسیدگی باغدار دارد و با مساعد بودن شرایط میزان باردهی نیز افزایش می یابد.

میزان باردهی نهال بادام فرانیس :

همانطور که میدانید میزان عملکرد هر درختی و باغی به عوامل مختلفی بستگی دارد . درخت بادام فرانیس، رقمی اصلاح شده است و ذاتا  نهال پربار است ولی مسیله قابل تامل ،میزان حاصلخیزی خاک سطح کشت و رسیدگی باغداران گرامی میباشد که میتواند تعیین کننده باردهی بالای این رقم باشد . در حالت کلی و در مساعد ترین شرایط  باردهی درخت بادام فرانیس ،بین 4 تا6 تن در هکتار می باشد.

میوه نهال بادام فرانیس :

میوه نهال بادام فرانیس ،پوست کاغذی دارد که توسط پوست سبز احاطه شده این پوست سبز براحتی از پوست کاغذی جدا میشود . اصطلاحا بادام فرانیس ،را بادام اجیلی  نیزمی نامند.درصد دوقلوزایی این رقم 7 درصد است حدود 90 درصد میوه را مغز تشکیل میدهد و مغز بسیار درشت با کیفیت و طعم خوشی دارد  .وزن میوه حدود 4 گرم  است چربی مغز این رقم به حدی بالاست که در بازار علاوه بر تازه خوری در صنعت روغن گیری نیز کاربرد فراوانی دارد.

گرده افشان نهال بادام فرانیس :

نهال بادام فرانیس ، خود گرده افشان نیست و برای گرده افشانی بهتر و باردهی و عملکرد بالا به رقم گرده افشان احتیاج دارد . عمل گرده افشانی توسط زنبور عسل انجام میشود . ارقام گرده افشان نهال بادام فرانیس، رقم شکوفه و فراستار کلون میباشد. توجه نمایید که نحوه کاشت رقم گرده افشان در باغ به این صورت است که به ازای هر 10 نهال بادام فرانیس، 1 رقم  گرده افشان الزامیست. این امر موجب افزایش عملکرد نهال بادام ، در هکتار میشود .

عمر اقتصادی  نهال بادام فرانیس :

عمر اقتصادی درخت بادام فرانیس ،بین 35 تا 40 سال می باشد که البته میزان عمر مفید ان به عوامل مختلفی چون رسیدگی ، هرس ، و نحوه صحیح نگهداری ان بستگی دارد .در بین تمامی ارقام بادام بیشترین میزان عمر مفید متعلق به نهال بادام فرانیس، میباشد.

فاصله کاشت نهال بادام فرانیس :

درخت بادام فرانیس، پاکوتاه میباشد و بین 5/2 تا 3 متر ارتفاع میگیرد لذا فاصله کاشت استاندارد ان 4*4 میباشد اگر قصد داشته باشید یک هکتار زیر کشت ببرید حدود 630 اصله نهال در هر هکتار قابل کشت است.  رعایت فاصله استاندارد کاشت مزایای زیادی از جمله تهویه مناسب باغ ، سهولت حرکت ماشین های کشاورزی و حذف راحت علف های هرز و جلوگیری از افات و بیماری ها میشود از دیگر مزایای رعایت فاصله مناسب کاشت میتوان به عدم رقابت بین ریشه برای دریافت مواد  مغذی و رشد مناسب هر کدام اشاره کرد.

کاشت نهال بادام فرانیس :

بهترین فصل احداث باغ بادام ،فصل پاییز میباشد در این صورت یکسال رشد نهال سرعت میگیرد . برای کاشت نهال بادام، بستر کشت را از قبل اماده نمایید تا به محض رسیدن نهال ،کشت را انجام دهید و به هیچ عنوان نهال را دپو نکنید . چاله هایی به فاصله 4 متر و عمق و قطر50 تا 80سانت حفر نمایید  خاک داخل چاله را با کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید ( کود حیوانی حتما پوسیده باشد و تماس مستقیم با ریشه نداشته باشد) . به محض اینکه نهال بدستتان رسید ریشه را 8 ساعت داخل اب قرار دهید و سپس ریشه نهال را اصلاح و ان را در عمق مناسبی قرار دهید و کشت را انجام نمایید .در صورت مساعد بودن هوا و عدم امکان یخ زدگی حتما اقدام به ابیاری نمایید تا گیرایی نهال تضمین شود.

ابیاری نهال بادام فرانیس :

نهال بادام فرانیس،مقاوم به کم ابی است و حتی در مناطقی که میزان بارش باران سالانه بیشتر از 500 mm باشد به حالت دیم نیز قابل کشت است درحالت کلی درخت بادام، رابطه چندان خوبی با رطوبت ندارد و مناطق خشک را بیشتر میپسندد .با در نظر گرفتن طیف وسیعی از شرایط اب و هوایی ایران بطور میانگین نیاز ابی نهال بادام فرانیس، هر 10 تا 12 روز بین 30 تا 40 لیتر میباشد این میزان بسته به سن نهال ، جنس خاک ، اقلیم و شرایط اب و هوایی متغییر است . از انجایی که نهال بادام نیاز ابی کمی دارد بهترین روش برای ابیاری ، ابیاری قطره ای است در این روش ضمن کنترل میزان اب ابیاری از هدر رفت اب جلوگیری  شده و فواید زیادی برای باغ از جمله کاهش رشد علف های هرز در نتیجه کاهش استفاده از علف کش های مضر و کاهش هزینه های رسیدگی باغ میباشد . باغداران گرامی رعایت نظم ابیاری در رشد یکسان و منظم نهال نقشی حیاتی دارد خواهشمند است از افراط و تفریط ابیاری پرهیز نمایید تا نهال دچار تنش های ابی نشود.

خاک مناسب برای نهال بادام فرانیس :

نهال بادام فرانیس ،مقاوت فوق العاده بالایی نسبت به شوری و اهکی بودن خاک از خود نشان داده است لذا به راحتی در تمام مناطقی که خاک نسبتا شور دارند و نهال دیگری نمیتوانند زیر  کشت ببرند ، قابل کشت است.در حالت کلی درخت بادام فرانیس، درختیست کم توقع و در اکثر خاک ها با شرایط مختلف عملکرد خوبی دارد . میزان اسیدیته (PH) قابل تحمل خاک برای نهال بادام ، بین 5/5 تا 7 میباشد قابل ذکر است میزان اسیدیته خاک های مختلف یکسان نیست ولی در حالت کلی خاک زمین های زراعی و باغی ایران دارای اسیدیته بالایی هستند . کاهش میزان اسیدیته خاک موجب تامین نیاز های غذایی  بادام میشود .این رقم شوری خاک را تا میزان 4 میلی موس بر سانتی را تحمل میکند نا گفنه نماند میزان تحمل و مقاومت نهال بادام به اهکی بودن خاک نسبتا بالاست و تا حدود 20 الی 30 درصد برای رشد و عملکرد ان ممانعتی ندارد موارد ذکر شده  کاشت نهال بادام ،درمناطقی که اهک خاک و میزان شوری خاک بالاست و محصول دیگری کشت نمیشود گزینه مناسبی به شمار می اید.

کوددهی نهال بادام فرانیس :

توجه داشته باشید که درختان قادر نیستند به عنصر خاصی پاسخ سریعی بدهند و به زمان بیشتری احتیاج دارند تا به کوددهی یا جذب عنصری خاص پاسخ دهند لذا برنامه کوددهی نهال بادام فرانیس،  باید ممتد و طی چند سال انجام گیرد تا ضمن افزایش عملکرد ،محصول با کیفیت از لحاظ درشتی وطعم میوه داشته باشید.برای اطلاع کافی از برنامه کوددهی نهال بادام با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی که برخی از انها در این مقاله اشاره میکنیم را در اختیار شما قرار دهند . البته در این مطلب به طور خلاصه به برخی کودهای موثر در رشد و باردهی بهتر نهال بادام نیز اشاره میکنیم . عناصری مثل بور ، روی و فسفر ،پتاسیم و نیتروژن از عناصر حیاتی رشد نهال بادام، هستند لذا استفاده از کودهای حاوی این عناصر موجب بهبود فرایند رشد نهال بادام فرانیس، میشود . استفاده از کود هایی مثل NPK و هیومیک اسید شوک در دوز های توصیه شده توسط گیاهپزشکان باعث افزایش عملکرد درختان میوه تا حدود 30 تا 40 درصد در سال میشود.

خرید نهال بادام فرانیس :

مرکز تخصصی تولید و اصلاح نهال ، دنیزنهال پاشایی مفتخر است با تولید بیش از 50 هزار اصله نهال بادام بیشترین نیاز بازار را فراهم کند این مجموعه تخصصی تحت نظارت جهاد کشاورزی فعالیت می نماید و تمامی نهال های تولید شده توسط این مجموعه اصلاح شده دارای گواهی اصالت و کارت قرنطینه هستند .چنانچه خواهان خرید نهال بادام فرانیس، هستید میتوانید بصورت کاملا مستقیم و بدون واسطه از معتبر ترین نهالستان کشور خرید نمایید کارشناسان این مجموعه  با مشاوره رایگان بهترین نهال و سازگار ترین با شرایط اب و هوایی منطقه شما را برای شما بر می گزینند . بسته بندی نهال کاملا بهداشتی واصولی صورت میگیرد و بسته کاملا امن  و بدون اسیب دیدگی به دست شما می رسد. برای اطلاعات تکمیلی از طریق پل های ارتباطی مجموعه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *