نهال گردو

نهال گردو ژنوتیپ

معرفی نهال گردو ژنوتیپ:

  • نهال گردو ، با نام علمی (Juglans) از خانواده راش سانان بوده ودردنیا معمولا با نام گردوی اصلاح شده ایرانی مطرح و شناخته می شود.کیفیت واصالت درخت گردو ژنوتیپ،در بین باغداران بسیار محبوب است .این رقم از جمله قدیمی ترین ارقام گردو در کل دنیا می باشد.
  • از دلایل دیگر محبوبیت نهال گردو ژنوتیپ،سازگاری و قابیلت کاشت این رقم در اکثر مناطق کشورمان است. درخت گردو ژنوتیپ، محصول با کیفیت با پوست کاغذی تولید می کند که به راحتی با دست قابل شکستن می باشد پوست سبز آن نیزچندان ضخیم نیست و 80 درصد میوه را مغز تشکیل می دهد.

قیمت نهال  گردو ژنوتیپ در بازار و نهالستان ها :

قابل ذکر است که تعیین نرخ و قیمت نهال گردو ژنوتیپ، به فاکتور های مختلفی بستگی دارد . و با توجه به مرغوبیت و سن نهال تعیین می شود.در مجموعه ی ما این نهال با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت عرضه می شود. لذا خرید نهال گردو ژنوتیپ به نوعی سرمایه گذاری پرسود تلقی می گردد. برای اطلاعات بیشتر درباره ی تایم کاشت درخت گردوژنوتیپ، قیمت نهال و سازگاری نهال با شرایط آب و هوایی منطقه خود و در نهایت خرید نهال گردو ژنوتیپ،با کارشناسان مجموعه ی معتبر دنیز نهال پاشایی در ارتباط باشید.

مشخصات  گردو ژنوتیپ دنیز:

  • پرباری : نهال گردو ژنوتیپ، پر بار ترین نوع گردو بوده و با دارا بودن ویژگی باردهی جانبی بیشترین عملکرد را در هکتار دارد .
  • کیفیت بالای میوه و مغز: میوه گردو حالت تخم مرغی داشته و سایز آن درشت و وزنی بالغ بر 18 تا 20 گرم دارد . پوست سبز به راحتی از پوست چوبی جدا میشود چرا که پوست چوبی حالت کاغذی دارد و با فشار دست به راحتی می شکند .مغز این گردو بسیار روشن بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است و حدود 75 تا 80 درصد کل میوه را تشکیل می دهد.
  • خودباروری گردو ژنوتیپ: نیازی به ارقام گرده افشان ندارد و تنها رقم خود گرده افشان در بین ارقام گردوی ایرانی و خارجی است.خود گرده افشان بودن این رقم به دلیل بازشدن همزمان  گل های نر و گل های ماده آن است .
  • دیر گل ومقاوم به سرمای بهاره: رقم گردو ژنوتیپ، دیرگل بوده و مقاومت بسیار بالایی نسبت به سرمای زودرس بهاره دارد این رقم نسبت به سایر ارقام گردو حدود 10 روز دیرتر به گل مینشیند همچنین رقم گردوی ذکر شده زود خزان نیزمی باشد.
  • عمر اقتصادی طولانی: این رقم حدود 100 سال عمر مفید دارد .

شروع باردهی نهال گردو ژنوتیپ :

در بین ارقام گردودرخت گردو ژنوتیپ ، زودبازده تر از سایر ارقام میباشد این رقم باردهی را از همان سال اول کشت آغاز می نماید این باردهی به حالت نوبرانه خواهد بود لذا باغداران عزیز توجه نمایند که این بار اولیه حذف شود تا نهال بتوند رشد کافی داشته باشد. این رقم باردهی اقتصادی را از سال 4 یا 5 کشت شروع میکند و در سن 9 سالگی به بلوغ میرسد .شایان ذکر است باافزایش سن نهال میزان باردهی آن نیز بیشتر میشود .بر اساس مشاهدات ما در باغ مادری ،این رقم در سن5 سالگی بین 10 تا 15 کیلو باردهی دارد و در سن بلوغ  بین 40 تا 60 کیلو .در نظر داشته باشید که میزان باردهی رقم به شرایط مختلفی مثل رسیدگی مناسب اعم از ابیاری  مرتب ، خاک غنی ، تهویه مناسب باغ ، عدم ابتلا به آفت یا بیماری، هرس اصولی و به موقع نیز بستگی دارد.

میزان باردهی نهال گردو ژنوتیپ :

همآنطور که از قبل اشاره شد نهال گردو ژنوتیپ ،پر بارترین رقم گردو میباشد این رقم در سن بلوغ بالغ بر 10 تا 12 تن در هکتار باردهی دارد (بسته به حاصلخیزی خاک و شرایط اب و هوایی مناسب و همچنین میزآن رسیدگی متغییر است). این رقم جز آن دسته ارقامیسیت که بیشترین میزآن عملکرد را در هکتار دارند. با رسیدگی بهتر و بیشتر میزآن باردهی تا رقم قابل توجهی میتوآند افزایش یابد.

شکل میوه و درصد چربی میوه گردو ژنوتیپ  :

میوه این رقم سایز و آندازه درشتی دارد و بین 16 تا 18 گرم وزن آن میباشد . حالت گرد مایل به بیضی شکل یا همآن تخم مرغی دارد  میوه این رقم به حدی بازار پسند است که هر ساله قیمت آن  20 درصد گرآن تر از سایر ارقام گردو به فروش می رسد. میوه این گردو دارای پوستی کاغذی است که با فشار دست به راحتی قابل شکستن است البته به حدی نازک نیست که مورد اسیب پرندگآن قرار بگیرد. در صد مغز این میوه بالاست و 75 درصد کل محصول را تشکیل میدهد .درصد چربی و روغن آن به حدی بالاست که در روغن گیری گردو این محصول کاربرد بالایی دارد.

عمر اقتصادی درخت گردو ژنوتیپ :

درخت گردوژنوتیپ،عمر اقتصادی بالایی دارد و عمر مفید ان به 100 سال می رسد.هر چه میزآن رسیدگی ابیاری منظم ، کوددهی و سمپاشی و هرس  به موقع و مناسب باشد میزآن عمر اقتصادی درخت نیز افزایش می یابد. و حتی با همان کیفیت سن بلوغ نیز باردهی را ادامه میدهد.

آب و هوای مناسب پرورش گردو ژنوتیپ:

با توجه به اینکه نهال گردو ژنوتیپ ،دیرگل است  و مقاومت  غیر قابل تصوری از خود در برابر سرمای دیررس بهاره نشان می دهد به جرات میتوان ادعا کرد این رقم مناسب کاشت در مناطق سردسیر ، نیمه سردسیر و حتی معتدل می باشد . نیاز سرمایی درخت گردو ژنوتیپ،بین 400 تا 1200 ساعت میباشد لذا در تمامی مناطقی که این نیاز سرمایی برطرف شود این رقم قابل کشت است . بیشینه و کمینه دمایی قابل تحمل توسط این رقم دمای بین50+ و25- درجه میباشد . کاشت نهال گردو ژنوتیپ، در مناطقی که سطح ارتفاع از دریای ازاد ان بین 300  تا 3000 متر باشد مانعی ندارد .با توجه به توضیحات این نهال گردو نسبت به سرما و گرما مقاومت بسیار بالایی از خود نشآن میدهد و قابل کشت در اکثر اقلیم های ایرآن با شرایط اب و هوایی مختلف است .

فصل مناسب کاشت نهال گردو ژنوتیپ :

باغدارآن گرامی توجه نمایید که  فصل مناسب کاشت نهال در مناطق مختلف با توجه به شرایط اب و هوایی مختلف متفاوت است .  در مناطق گرمسیر ،معتدل و نیمه سردسیر اگر زمین دچار یخ زدگی نباشد میتوآن کشت پاییز که بهترین نوع کشت است را آنجام داد . ولی مناطق کاملا سردسیر و کوهستآنی که با یخ زدگی زود هنگام زمین مواجه هستند بهتر است کشت را به اخر بهمن ماه یا اسفند ماه موکول کنند.

فاصله کاشت نهال گردو ژنوتیپ:

این رقم پاکوتاه بوده و حدود 4تا5 متر ارتفاع نهایی آن است ولی از پهنا رشد چشمگیری دارد و عریض میشود لذا فاصله مناسب کاشت نهال گردو ژنوتیپ، 6*7  است.رعایت فاصله مناسب کاشت موجب رشد بهتر نهال شده عمکرد آن را درهکتار بالا میبرد و کیفیت محصول را بهبود میبخشد و از همه مهمتر در این صورت ریشه های نهال در رقابت با یکدیگر قرار  نخواهند گرفت و محصول درشت تری تولید میشود. ازجمله مزایای رعایت فاصله مناسب کاشت تهویه مناسب باغ ، سهولت حرکت ادوات کشاورزی و حذف مناسب علف های هرز و کاهش افات و بیماری ها میباشد.

آبیاری  نهال گردو ژتوتیپ:

نیاز ابی نهال گردو ژنوتیپ ، به عوامل مختلفی همچون سن نهال ،جنس خاک ، اقلیم و شرایط  آب و هوایی  منطقه ( میزآن بارش بارآن سالآنه و درجه سرما و گرمای منطقه) بستگی دارد.

  • سن نهال: با توجه به افزایش سن نهال و رسیدن آن به سن بلوغ نیاز ابی آن نیز رو به افزونی می رود.
  • جنس خاک : بهترین خاک از لحاظ زهکشی مناسب و توآنایی نگهداری آب خاک لومی شنی میباشد که درصد مساوی از شن ، رس و سیلت را دارا می باشد .

اقیلم هر منطقه: درمناطق با شرایط اب و هوایی ایده ال که بارش بارآن سالآنه بالاست و دمای هوا چندآن بالا نیست نیاز ابی نهال کاهش می یابد .

 

نکته: توجه نمایید نهال گردو طی دوره 6 ماهه بهار و تابستآن آبیاری میشود و از 20 شهریور ماه بایستی آبیاری آن متوقف شود.

 

خاک مناسب کشت نهال گردو ژتوتیپ:

خاک مناسب کشت نهال گردو، خاکیست که ضمن زهکشی مناسب توآنایی نگهداری اب مورد نیاز نهال در را داشته  باشد تا ضمن رفع نیاز نهال از هدر رفت آب آبیاری نیز جلوگیری شود چنین شرایطی را  تنها خاک لومی شنی دارا میباشد چرا که دارای درصد مساوی از شن و رس است.(خاک رسی بسیار سنگین بوده و موجب پوسیدگی ریشه میشود و همچنین خاک های شنی یا سبک توآنایی نگهداری اب را ندارند) . Ph مناسب خاک برای رشد مناسب ریشه نهال گردو، بین 5/6 تا 5/7 میباشد. لذا بهتر است قبل از اقدام به احداث باغ گردو، خاک زمین مورد نظر را مورد آزمایش قرار دهید و در صورت اینکه PH خاک 8 به بالا باشد در حدود عمق 25 تا 35 سآنتی  خاک کمی گوگرد همراه کود حیوآنی پوسیده مخلوط نمایید تا PH خاک به حالت ایده ال برسد.هر چه خاک بستر کشت غنی تر باشد رشد  ریشه نهال بهتر خواهد شد.

کوددهی نهال گردو ژنوتیپ:

کوددهی نهال گردو ژنوتیپ ، از مهم ترین مسایل احداث باغ می باشد چرا که اگر بستر کشت نهال با کمبود عناصرمواجه شود رشد ریشه نهال گردو متوقف ،  برگ ها زرد و پژمرده و کوچک میشود و نه تنها محصولی نمیدهد بلکه نهال در همآن سن پایین دچار خزآن شده و مرگ زود رس را تجربه می کند.  باغدارآن عزیز باید توجه نمایند قبل از آنجام ازمایش خاک و آنالیز آن توسط متخصصین از هیچگونه کود یا سمی استفاده نکنند حتی اگر از فقز خاک زمین خود اطمینآن داشته باشند چرا که استفاده نا اگاهآنه از کود و سموم شیمیایی ممکن است اثرات سوء برای نهال داشته باشد لذا قبل از اقدام به احدات باغ گردو ژنوتیپ  از طریق روابط عمومی با کارشناسآن این مجموعه ارتباط برقرار کنید و با بهره مندی ازمشاوره رایگآن بهترین آنتخاب و پرسود ترین باغ منطقه خود را داشته باشید.( توجه نمایید که نهال گردو ژنوتیپ ، نسبت به افات و بیماری ها کاملا مقاوم است و هیچگونه سمپاشی خاصی احتیاج ندارد.)

خرید نهال گردو ژنوتیپ دنیز:

شما باغدارآن گرامی به دو روش آنلاین یا همآن اینترنتی و یا حضوری میتوآنید خرید نهال گردو ژنوتیپ،را از مجموعه تخصصی دنیز نهال پاشایی انجام دهید تا ضمن مشاوره رایگآن و آنتخاب سازگارترین نهال با شرایط اب و هوایی منطقه خود ، سود اورترین  باغ گردو را داشته باشید .این مجموعه از زمآن کاشت تا برداشت با مشاوره رایگآن کارشناسآن مجرب در کنار شما خواهد بود .ما خود را خدمتگذارآن مردم در تحقق رویای زمین سبز میدآنیم . مجموعه مابا همکاری وزارت جهاد کشاورزی نهال اصلاح شده و کاملا اصیل تحویل مشتری می نماید تمامی نهال های های تولید شده توسط این مجموعه لیبل دار و تحت نظارت سازمآن جهاد کشاورزی استآن آ.غ میباشد و عاری از هر گونه آفات و بیماری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *