نهال گیلاس

نهال گیلاس تکدانه مشهد

مشخصات نهال گیلاس تکدانه مشهد

نهال گیلاس تکدانه مشهد، بومی ایران است و در کشور ما سطح کشت وسیعی را به خود اختصاص داده است. محصول گیلاس تکدانه مشهد،از ارقام تجاری و اقتصادی می باشد ک قابلیت صادرات داشته و به دلیل بافت مقاوم گوشت میوه ماندگاری بالایی تا زمان بازار رسانی محصول دارد. میوه ی درخت گیلاس تکدانه مشهد، دارای رنگ قرمز تیره بوده که بازار پسندی بالایی دارد لذا اگر قصداحداث باغ گیلاس،را داشتید این رقم از لحاظ بالا بودن سود اقتصادی انتخاب هوشمندانه ای است.لازم به ذکر است جهت باردهی بهتر کشت گرده افشان در باغ گیلاس موثر است گرده افشان مناسب برای گیلاس تکدانه مشهد، البالو ،گیلاس زرد دانشکده وگیلاس صورتی است.

اب هوای مناسب کاشت نهال گیلاس تکدانه مشهد

نهال گیلاس تکدانه مشهد، دیرگل و مقاوم به سرمای دیررس بهاره بوده و سازگاری بالایی با طیف وسیعی از شرایط اب و هوایی مختلف دارد. نیاز سرمایی برای تبدیل جوانه های گیلاس تکدانه به شکوفه  400 تا 1300 ساعت می باشد.بیشینه و کمینه دمایی قابل تحمل توسط این رقم 45+ تا 18- می باشد.سطح ارتفاع از دریای ازاد مناسب برای کاشت این رقم تا 1800 متر بوده و در مناطقی که در این سطح  ارتفاع قرار دارند سازگاری بهتری دارد.

شروع باردهی و میزان باردهی درخت گیلاس تکدانه مشهد

نهال گیلاس تکدانه مشهد،زود بازده بوده و باردهی را از سال 2 کشت شروع می نماید.و باردهی اقتصادی ان نیز از سال 4 تا 5 کشت اغاز میشود.درخت گیلاس تکدانه مشهد، رقمیست پر بار و در شرایط ایده ال بین 50 تا 80 تن درهکتار میتواند کحصول با کیفیت تولید نماید. خرید گیلاس تکدانه،در بازار بالاست و سود اقتصادی این رقم نسبت به ارقام خوشه ای بسیار بالاتر است.

عمر مفید درخت گیلاس تکدانه مشهد

عمر مفید درخت گیلاس به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. اگر شرایط رسیدگی ،هرس ،ابیاری ،کودهی ،کنترل افات ایده ال باشد درخت گیلاس تکدانه مشهد ،45 تا 55 سال می تواند عمر مفید داشته باشد و محصول اقتصادی تولید کند. ارتفاع نهایی درخت گیلاس ، در ارقام اصلاح شده بین 4 تا 6 متر بسته به نوع هرس می باشد.

پایه نهال گیلاس تکدانه مشهد

نهال گیلاس تکدانه مشهد ،روی پایه البالو تلخ پیوند شده است.پایه ی ارقام پیوندی تاثیر زیادی در مقاومت نهال نسبت به شرایط نا مساعد محیطی دارد.

کاشت نهال گیلاس تکدانه مشهد

علاوه بر انتخاب رقم مناسب با شرایط اب و هوایی هر منطقه روش و زمان مناسب کاشت نهال گیلاس، تاثیر زیادی در میزان موفقیت احداث باغ دارد.زمان مناسب کاشت نهال گیلاس در فصل پاییز بعد از خزان کامل نهال است اگر منطقه با کاهش دما مواجه شد و زمین دچار یخبندان بود کاشت نهال در فصل بهار نیز امکان پذیر است.برای کاشت نهال گیلاس تکدانه مشهد،چاله هایی بهفاصله 4*4 و عمق 80 سانت و قطر 50 سانت حفر نماید . در انتهای چاله کود حیوانی پوسیده بریزید و چاله را تا عمق مناسبی پر کنید سپس نهال را کشت نمایید و بلافاصله ابیاری نمایید .

ابیاری نهال گیلاس تکدانه مشهد

در حالت کلی درخت گیلاس به ابیاری کافی و منظم جهت باردهی بهتر نیاز دارد . نیاز ابی نهال گیلاس تکدانه مشهد به عوامل مختلفی مثل سن نهال ،شرایط اب و هوایی ،بافت خاک و….بستگی دارد .بطور میانگین در هر 6 تا 8 روز هر نهال گیلاس بین 40 تا 60 لیتر به ابیاری منظم احتیاج دارد.

خاک مناسب پرورش نهال گیلاس تکدانه مشهد

غنی بودن بستر رشد برای رشد سریع نهال و باردهی بیشتر و با کیفیت تر موثر است.ph مناسب رشد نهال گیلاس 6/5 تا 7 می باشد.بهترین خاک برای پرورش نهال گیلاس تکدانه مشهد،خاک لومی شنی است که درصد مساوی از شن ،سیلت و رس را دارا می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *